14 sierpnia, 2022

Historia

VI Konferencja Komisji Socjolingwistyki afiliowanej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów

Komisja Socjolingwistyki afiliowana przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów skupia językoznawców zajmujących się badaniami relacji język – społeczeństwo – kultura. Obecnie liczy 58 członków, reprezentujących ośrodki naukowe z 14 krajów: Austrii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Litwy, Macedonii Płn., Niemiec, Polski, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii i Ukrainy. Funkcję przewodniczącej Komisji Socjolingwistyki pełni od 2008 r. prof. dr hab. Halina Kurek z Wydziału Polonistyki UJ, kierownik Katedry Lingwistyki Kulturowej i Socjolingwistyki.

Komisja Socjolingwistyki została powołana w 1998 r. podczas XII Międzynarodowego Kongresu Slawistów w Krakowie. Po kilku latach przerwy reaktywowano jej działalność na XIV Międzynarodowym Kongresie Slawistów w Ochrydzie w 2008 r.

W ramach działalności Komisji organizowane są tematyczne konferencje naukowe połączone z roboczymi spotkaniami jej członków. Pierwsza konferencja odbyła się w Krakowie 11–12 czerwca 2011 r. na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej tytuł Języki słowiańskie w ujęciu socjolingwistycznym stał się nazwą cyklu spotkań, organizowanych regularnie przez ośrodki naukowe reprezentowane w Komisji. Kolejne konferencje z cyklu to: Globalizacja a przemiany języków słowiańskich (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, 2014 r.), Sociokultúrne aspekty v slovanských jazykoch (Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, 2016 r.), Generacija Interneta (Uniwersytet w Rijece, 2019 r.), Społeczeństwo XXI wieku – zacieranie się granic, języków i kultur (Uniwersytet Warszawski, konferencja zaplanowana na czerwiec 2020 r., odwołana z powodu pandemii COVID-19). Następna konferencja odbędzie się w 2022 r. na Uniwersytecie Wileńskim.

Pokłosiem spotkań roboczych Komisji Socjolingwistyki są monografie zbiorowe: Języki słowiańskie w ujęciu socjolingwistycznym, pod red. H. Kurek (Kraków 2012), Globalizacja a przemiany języków słowiańskich, pod red. H. Kurek, M. Święcickiej i M. Peplińskiej (Bydgoszcz 2016), Sociokultúrne aspekty v slovanských jazykoch, pod red. V. Patráša (Bańska Bystrzyca 2017), Generacija Interneta, pod red. D. Stolac (w druku). Pod koniec 2021 r. ukaże się ponadto numer tematyczny czasopisma „Slavia Meridionalis” poświęcony zagadnieniom, które miały się stać przedmiotem obrad podczas wspomnianej wyżej, odwołanej z powodu pandemii, konferencji w Warszawie.

Komisja Socjolingwistyki jest aktywna również podczas organizowanych co 5 lat kongresów slawistycznych, na których spotykają się badacze z całego świata. Przewodnicząca prof. Halina Kurek była organizatorką bloku tematycznego w ramach XV Międzynarodowego Kongresu Slawistów w Mińsku w 2013 r. pt. Czynniki socjolingwistyczne a zmiany w językach słowiańskich na przełomie XX i XXI wieku. Członkowie Komisji Socjolingwistyki brali także udział w XVI Międzynarodowym Kongresie Slawistów w Belgradzie w 2018 r.

Więcej informacji o Komisji Socjolingwistyki afiliowanej przy Międzynarodowym Komitecie Slawistów i jej członkach znajduje się w zakładce Nauka na stronie internetowej Katedry Lingwistyki Kulturowej i Socjolingwistyki UJ, zob. http://www.klks.polonistyka.uj.edu.pl/nauka.